PRZECZYTAJ ARTYKUŁ:

Relokowaliśmy ponad 1000 specjalistów IT do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour...


PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY 
× PRZECZYTAJ ARTYKUŁ:

Relokowaliśmy ponad 1000 specjalistów IT do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour...


PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY 
PRZECZYTAJ
ARTYKUŁ:

PROGRAM POLAND
BUSINESS HARBOUR
Q
&
A

Wynajem mieszkań w Polsce – trudności napotykane przez cudzoziemców

Rynek najmu w Polsce jest dynamiczny i zróżnicowany, zarówno pod względem lokalnym, jak i cenowym. Jednocześnie jednak jest on stosunkowo mały i wciąż rozwijający się w porównaniu do innych państw europejskich. Wynajem mieszkań w przypadku osób młodych, rozpoczynających samodzielne życie, jak również cudzoziemców – studiujących lub pracujących w Polsce jest naturalnym pierwszym wyborem, dając większą elastyczność i mniejsze wymagania finansowe w porównaniu z zakupem nieruchomości.

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce

Ostatnie lata były jednak prawdziwym rollercoasterem zarówno dla wynajmujących, jak i najemców. W 2020 roku wybuch pandemii koronawirusa i wprowadzenie znaczących obostrzeń, wśród których można wymienić zamknięcie granic, szkół i uniwersytetów, jak również ograniczenie działalności wielu przedsiębiorców, które wymusiło wprowadzenie zdalnego trybu zajęć i pracy mocno odbiły się na rynku najmu długoterminowego. Reakcją właścicieli była renegocjacja wysokości czynszu oraz wystawianie zwalnianych lokali po niższych cenach. Według danych NBP z 2020 roku przeciętny poziom czynszu najmu był porównywalny z notowanym w latach 2017-2018.

Wynajem mieszkań cudzoziemcom

Znaczną grupą korzystającą zarówno z najmu długo, jak i krótkoterminowego są obcokrajowcy – przede wszystkim osoby przyjeżdżające w celach zarobkowych z Ukrainy i Białorusi, ale nie tylko. Wraz z decyzją zamknięcia granic wiele cudzoziemców mieszkających na stałe w Polsce zdecydowała się na powrót do ojczyzny, aby być z rodziną i ograniczyć czasowo wydatki, natomiast ci przyjeżdżający na delegacje czy w celach turystycznych stracili taką możliwość. To mocno odbiło się na rynku najmu krótkoterminowego, który praktycznie przestał przynosić dochody, przez co osoby prywatne i firmy musiały zweryfikować metody swojego działania, np. wprowadzając bardziej liberalną politykę rezygnacji z rezerwacji bez ponoszenia dodatkowych opłat, bądź podjąć decyzję o przejściu do segmentu najmu długoterminowego.

Wynajem mieszkań

Mieszkanie dla cudzoziemca po roku 2022

Zmianę o 180 stopni przyniósł początek roku 2022 i początek agresji rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Szacuje się, że do Polski od tego momentu do teraz przybyło ponad 2 miliony obywateli Ukrainy, co sprawiło, że popyt na lokale wystrzelił w górę, podobnie jak czynsze. Wyróżniające się podwyżki miały miejsce w Krakowie czy Gdańsku – ok. 30% niezależnie od metrażu mieszkania. Warszawa, jak można przypuszczać, jest liderem jeżeli chodzi o ceny mieszkań natomiast ich wzrost utrzymuje się na nieco niższym poziomie niż w wyżej wymienionych lokalizacjach. Przez praktycznie cały rok 2022 liczba ofert na wynajem, szczególnie w miastach wojewódzkich, utrzymywała się na rekordowo niskim poziomie co sprawiło, że wynajmujący czuli się bardzo pewnie, windując ceny, stawiając własne warunki i niejednokrotnie przeprowadzając castingi na najemcę czy licytacje miesięcznej kwoty, którą zainteresowani są gotowi zapłacić co doprowadziło do patologii rynku.

Mieszkanie dla cudzoziemca – najczęstsze problemy

Cudzoziemcowi przyjeżdżającemu do Polski może być ciężko odnaleźć się w takich realiach, a perspektywa samodzielnego poszukiwania mieszkania i trudności związanych z tym procesem są w stanie wywołać uczucie zagubienia. Osoby nie mieszkające na stałe w Polsce często mają ograniczoną wiedzę na temat lokalnych rynków mieszkaniowych, polecanych i bezpiecznych dzielnic, typowych cen czy praw i obowiązków najemcy, a to może prowadzić do podjęcia niekorzystnych decyzji przy wyborze mieszkania.

Dodatkowo brak znajomości języka polskiego lub wystarczających umiejętności komunikacyjnych sprawia, że rozmowa z agentami, zarządcami czy właścicielami nieruchomości staje się wyzwaniem. Wielu właścicieli preferuje porozumiewanie się w języku polskim z uwagi na nieznajomość języka obcego na zadowalającym poziomie, co znacznie utrudnia negocjacje i formalności związane z wynajmem mieszkania przez cudzoziemca

Niestety, niektórzy właściciele nieruchomości mogą również mieć uprzedzenia wobec cudzoziemców i odmawiać wynajęcia mieszkania obcokrajowcowi na podstawie narodowości, pochodzenia etnicznego lub statusu imigracyjnego. Pomimo tego, że narusza to regulacje dotyczące równego traktowania, które określa m.in. ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, czy też art. 32 Konstytucji RP, ciężko uniknąć takich sytuacji, a bezpośrednie zetknięcie się z nietolerancyjnym podejściem powoduje poczucie odrzucenia i zniechęcenia u nowo przyjezdnych. 

Nierzadko wynajmujący oczekują od osób z zagranicy dokumentów potwierdzających stabilność finansową i płynność dochodów, bądź żądają podpisania umowy najmu okazjonalnego, czy też wyższej kaucji zabezpieczającej, przez co wynajem staje się bardziej kosztowny lub trudniejszy do zrealizowania.

wynajmem mieszkania przez cudzoziemca

Wynajem mieszkania dla obcokrajowców z Mobirel

Korzystanie z usług firmy relokacyjnej pozwala oszczędzić czas i zminimalizować stres związany z przeprowadzką, szukaniem mieszkania, oraz aklimatyzacją pracownika zagranicznego w Polsce. Jako Mobirel oferujemy wsparcie w rozwiązaniu każdego z wyżej wymienionych problemów. W ramach naszego serwisu mieszkaniowego analizujemy oczekiwania cudzoziemca, doradzamy i dopasowujemy najlepsze oferty dostępne na rynku, a dzięki asystom naszych pracowników mówiących również po angielsku, rosyjsku i ukraińsku, na spotkaniach z właścicielami i agentami nieruchomości nie występują problemy komunikacyjne. Co więcej, jako konsultanci, mamy możliwość przedstawienie obcokrajowca w dobrym świetle, co pomoże zwiększyć jego wiarygodność jako najemcy w oczach właściciela nieruchomości.

Dbamy również o bezpieczeństwo ekspata, negocjując korzystne, a przede wszystkim uczciwe warunki w umowie najmu, tłumacząc je dokładnie zainteresowanym i dopełniając wszelkich formalności, tak aby cały okres najmu upłynął bez niespodzianek. Dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb i posiadamy odpowiednie zasoby i narzędzia, aby pomóc w zorganizowaniu całego procesu, jakim jest relokacja w sposób efektywny i profesjonalny.

Jeżeli poszukują Państwo specjalistów, w których ręce zostanie powierzone wsparcie relokowanych cudzoziemców, zapraszamy do kontaktu.×
W przypadku zainteresowania naszą ofertą zadzwoń: +48 790 680 062

    a my zadzwonimy do Ciebie