PRZECZYTAJ ARTYKUŁ:

Relokowaliśmy ponad 1000 specjalistów IT do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour...


PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY 
× PRZECZYTAJ ARTYKUŁ:

Relokowaliśmy ponad 1000 specjalistów IT do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour...


PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY 
PRZECZYTAJ
ARTYKUŁ:

PROGRAM POLAND
BUSINESS HARBOUR
Q
&
A

Dzieci zagranicznych pracowników w Polsce – czy szkoły dają radę?

Relokacja do Polski to nie tylko duża zmiana dla pracowników, ale nierzadko również dla ich rodzin, w tym niepełnoletnich, uczących się dzieci. Rodzice zmieniający miejsce zamieszkania wraz z dziećmi, muszę zadbać o zapisanie dziecka do szkoły w Polsce, ze względu na obowiązek kształcenia. Edukacja dzieci z doświadczeniem migracyjnym wymaga przedsięwzięcia kroków, które zapewnią dzieciom łatwiejszy start, zadbają o ich dobrostan i ułatwią aklimatyzację w nowym kraju, tak aby koncept szkoły nie wzbudzał w nich strachu przed nieznanym. Stanięcie przed wyborem, jaka szkoła dla dziecka będzie najbardziej odpowiednia jest pytaniem, które często zadają nam cudzoziemcy a my z posiadanym doświadczeniem i znajomością placówek, jesteśmy w stanie zaproponować odpowiednie opcje do wyboru. 

Zapis do szkoły publicznej 

Wsparciem w zapisie dziecka do szkoły, co jest jedną z usług oferowanych przez Mobirel, zajmujemy się zaraz po zakończeniu procedury poszukiwania mieszkania, ze względu na fakt, że szkoły publiczne są objęte zasadą rejonizacji – stąd istotnym jest, która ze szkół leży w obwodzie adresu zamieszkania cudzoziemcy. Już na etapie poszukiwania mieszkania, możemy zawęzić obszar naszych poszukiwań do takiego, w którym znajdować będzie się odpowiadająca cudzoziemcowi i jego dzieciom szkoła. Jednakże, w przypadku gdy szkoła rejonowa nie posiada wolnych miejsc, ma ona obowiązek wskazać inną placówkę, do której zapis będzie możliwy. Sama procedura zapisu, jest dosyć krótka – zwykle wymaga jednorazowego pojawienia się w szkole wraz z kompletem dokumentów, podczas której asystujemy i zapewniamy pełen przepływ informacji pomiędzy szkołą a rodzicami. Dzieci imigrantów w polskiej szkole zwykle bardzo dobrze się odnajdują i zazwyczaj nie są jedynymi dziećmi w klasie przybywającymi z zagranicy, co może dać im poczucie bezpieczeństwa i pomóc w odnalezieniu się w grupie.  Bazując na naszym doświadczeniu, wiemy jak różnią się standardy oraz wymogi szkolnictwa w Polsce w porównaniu do placówek z miejsc, z których przybywają nasi klienci. 

Dzieci cudzoziemskie w polskiej szkole

Inicjatywy wsparcia dla dzieci cudzoziemskich 

Szkoły niekiedy dysponują dodatkowymi godzinami języka polskiego jako pomoc dla dzieci nie władających w stopniu komunikatywnym językiem polskim, natomiast czy takie inicjatywy są prowadzone jest zależne od obowiązujących w danych szkołach postanowień. Szkoły w Polsce starają się wychodzić naprzeciw coraz bardziej międzynarodowemu środowisku. Dla uczniów, którzy podlegają obowiązkowi kształcenia bądź obowiązkowi nauki, ale nie znają języka polskiego na poziomie wystarczającym do pobierania nauki, mogą być tworzone oddziały przygotowawcze, których celem jest przygotowanie uczniów do nauki w danym języku. 

Przedszkola – czy łatwo się dostać? 

Zapis dziecka do przedszkola może stanowić niemałe wyzwanie z powodu małej ilości wolnych miejsc. Poza okresem gdy odbywa się rekrutacja, w ciągu trwania roku szkolnego, rzadko zdarza się, aby publiczne przedszkola dysponowały wolnymi miejscami. W takim przypadku, jeśli zależy nam na zapisaniu dziecka poza trwającą rekrutacją, alternatywą jest zapis dziecka do przedszkola prywatnego. Liczba przedszkoli prywatnych w Polsce nieustannie rośnie, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na miejsca w oddziałach przedszkolnych. Sektor prywatny jest zróżnicowany, a oferta w przedszkolach jest niezwykle szeroka. Część z placówek jest nastawione na opiekę i edukację dzieci w określonym modelu wychowawczym. Przedszkola prywatne często są otwierane w bliskiej odległości nowych osiedli, co zapewnia komfort i zdejmuje z barków rodziców konieczność porannego stania w korkach celem dowiezienia dziecka do placówki. 

Szkoły średnie 

  Najtrudniejszym, może okazać się zapis dziecka do szkoły średniej, ze względu na prowadzony do tych szkół konkurs świadectw, a decydujący wpływ mają wyniki uzyskane z egzaminu klas ósmych oraz dodatkowe osiągnięcia. Tutaj szczególnie istotnym jest, aby poziom językowy uczniów, umożliwiał im naukę przedmiotów jak i komunikację w języku polskim. Dzieci cudzoziemskie w polskiej szkole powinny nie tylko dobrze się odnajdywać, aby proces nauki mógł zachodzić bez zakłóceń, ale także powinny móc w pełni korzystać z przekazywanej wiedzy. Do tego niezbędnym jest komunikatywne posługiwanie się językiem polskim jeszcze przed przyjęciem do szkoły średniej.  

Edukacja dzieci z doświadczeniem migracyjnym

Szkoły prywatne – wybór czy konieczność?

Sektor szkół prywatnych odpowiada na często potrzebę znalezienia szkoły, w której możliwym będzie nauka w języku angielskim. Często jest to dobre rozwiązanie, aby dzieci mogły już od pierwszych dni pobytu w Polsce, łatwiej zaaklimatyzować się w międzynarodowym środowisku. Szczególnie w dużych miastach istnieje wiele szkół międzynarodowych, europejskich, które nauczają śledząc polską oraz brytyjską podstawę prawną. Dzięki nauce w takim środowisku dzieci mogą płynnie przejść z jednego systemu kształcenia na drugi. Dla dzieci, które powinny już kontynuować edukację w szkole średniej, a nie posługują się jeszcze językiem polskim, szkoły prywatne, to często zdecydowanie najlepsza z dostępnych możliwości.

Firmy chcące wspierać pracowników zagranicznych nie tylko w kwestiach prawno-administracyjnych, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem Relocation, którego  obecność jest jednym z wyróżników firmy Mobirel na rynku firm zajmujących się obsługą zatrudnienia cudzoziemców. Oferowane przez nas wsparcie w przeprowadzkach, poszukiwaniu mieszkań, szkół i przedszkoli, czy też zakładaniu kont bankowych, to nie tylko poboczna aktywność realizowana “po godzinach” przez specjalistów z obszaru imigracji, a pełnowartościowa usługa, będąca jednym z najbardziej docenianych przez nowoprzyjezdne osoby benefitów. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat wynajęliśmy dla Państwa pracowników ponad 500 mieszkań i zapisaliśmy do szkół bądź przedszkoli ponad 100 ich dzieci.×
W przypadku zainteresowania naszą ofertą zadzwoń: +48 790 680 062

    a my zadzwonimy do Ciebie