Rynek najmu w Polsce jest dynamiczny i zróżnicowany, zarówno pod względem lokalnym, jak i cenowym. Jednocześnie jednak jest on stosunkowo mały i wciąż rozwijający się w porównaniu do innych państw europejskich. Wynajem mieszkań w przypadku osób młodych, rozpoczynających samodzielne życie, jak również cudzoziemców – studiujących lub pracujących w Polsce jest naturalnym pierwszym wyborem, dając większą elastyczność i mniejsze wymagania finansowe w porównaniu z zakupem nieruchomości.
Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce
Ostatnie lata były jednak prawdziwym rollercoasterem zarówno dla wynajmujących, jak i najemców. W 2020 roku wybuch pandemii koronawirusa i wprowadzenie znaczących obostrzeń, wśród których można wymienić zamknięcie granic, szkół i uniwersytetów, jak również ograniczenie działalności wielu przedsiębiorców, które wymusiło wprowadzenie zdalnego trybu zajęć i pracy mocno odbiły się na rynku najmu długoterminowego. Reakcją właścicieli była renegocjacja wysokości czynszu oraz wystawianie zwalnianych lokali po niższych cenach. Według danych NBP z 2020 roku przeciętny poziom czynszu najmu był porównywalny z notowanym w latach 2017-2018.
Wynajem mieszkań cudzoziemcom
Znaczną grupą korzystającą zarówno z najmu długo, jak i krótkoterminowego są obcokrajowcy – przede wszystkim osoby przyjeżdżające w celach zarobkowych z Ukrainy i Białorusi, ale nie tylko. Wraz z decyzją zamknięcia granic wiele cudzoziemców mieszkających na stałe w Polsce zdecydowała się na powrót do ojczyzny, aby być z rodziną i ograniczyć czasowo wydatki, natomiast ci przyjeżdżający na delegacje czy w celach turystycznych stracili taką możliwość. To mocno odbiło się na rynku najmu krótkoterminowego, który praktycznie przestał przynosić dochody, przez co osoby prywatne i firmy musiały zweryfikować metody swojego działania, np. wprowadzając bardziej liberalną politykę rezygnacji z rezerwacji bez ponoszenia dodatkowych opłat, bądź podjąć decyzję o przejściu do segmentu najmu długoterminowego.
Mieszkanie dla cudzoziemca po roku 2022
Zmianę o 180 stopni przyniósł początek roku 2022 i początek agresji rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Szacuje się, że do Polski od tego momentu do teraz przybyło ponad 2 miliony obywateli Ukrainy, co sprawiło, że popyt na lokale wystrzelił w górę, podobnie jak czynsze. Wyróżniające się podwyżki miały miejsce w Krakowie czy Gdańsku – ok. 30% niezależnie od metrażu mieszkania. Warszawa, jak można przypuszczać, jest liderem jeżeli chodzi o ceny mieszkań natomiast ich wzrost utrzymuje się na nieco niższym poziomie niż w wyżej wymienionych lokalizacjach. Przez praktycznie cały rok 2022 liczba ofert na wynajem, szczególnie w miastach wojewódzkich, utrzymywała się na rekordowo niskim poziomie co sprawiło, że wynajmujący czuli się bardzo pewnie, windując ceny, stawiając własne warunki i niejednokrotnie przeprowadzając castingi na najemcę czy licytacje miesięcznej kwoty, którą zainteresowani są gotowi zapłacić co doprowadziło do patologii rynku.
Mieszkanie dla cudzoziemca – najczęstsze problemy
Cudzoziemcowi przyjeżdżającemu do Polski może być ciężko odnaleźć się w takich realiach, a perspektywa samodzielnego poszukiwania mieszkania i trudności związanych z tym procesem są w stanie wywołać uczucie zagubienia. Osoby nie mieszkające na stałe w Polsce często mają ograniczoną wiedzę na temat lokalnych rynków mieszkaniowych, polecanych i bezpiecznych dzielnic, typowych cen czy praw i obowiązków najemcy, a to może prowadzić do podjęcia niekorzystnych decyzji przy wyborze mieszkania.
Dodatkowo brak znajomości języka polskiego lub wystarczających umiejętności komunikacyjnych sprawia, że rozmowa z agentami, zarządcami czy właścicielami nieruchomości staje się wyzwaniem. Wielu właścicieli preferuje porozumiewanie się w języku polskim z uwagi na nieznajomość języka obcego na zadowalającym poziomie, co znacznie utrudnia negocjacje i formalności związane z wynajmem mieszkania przez cudzoziemca.
Niestety, niektórzy właściciele nieruchomości mogą również mieć uprzedzenia wobec cudzoziemców i odmawiać wynajęcia mieszkania obcokrajowcowi na podstawie narodowości, pochodzenia etnicznego lub statusu imigracyjnego. Pomimo tego, że narusza to regulacje dotyczące równego traktowania, które określa m.in. ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, czy też art. 32 Konstytucji RP, ciężko uniknąć takich sytuacji, a bezpośrednie zetknięcie się z nietolerancyjnym podejściem powoduje poczucie odrzucenia i zniechęcenia u nowo przyjezdnych.
Nierzadko wynajmujący oczekują od osób z zagranicy dokumentów potwierdzających stabilność finansową i płynność dochodów, bądź żądają podpisania umowy najmu okazjonalnego, czy też wyższej kaucji zabezpieczającej, przez co wynajem staje się bardziej kosztowny lub trudniejszy do zrealizowania.
Wynajem mieszkania dla obcokrajowców z Mobirel
Korzystanie z usług firmy relokacyjnej pozwala oszczędzić czas i zminimalizować stres związany z przeprowadzką, szukaniem mieszkania, oraz aklimatyzacją pracownika zagranicznego w Polsce. Jako Mobirel oferujemy wsparcie w rozwiązaniu każdego z wyżej wymienionych problemów. W ramach naszego serwisu mieszkaniowego analizujemy oczekiwania cudzoziemca, doradzamy i dopasowujemy najlepsze oferty dostępne na rynku, a dzięki asystom naszych pracowników mówiących również po angielsku, rosyjsku i ukraińsku, na spotkaniach z właścicielami i agentami nieruchomości nie występują problemy komunikacyjne. Co więcej, jako konsultanci, mamy możliwość przedstawienie obcokrajowca w dobrym świetle, co pomoże zwiększyć jego wiarygodność jako najemcy w oczach właściciela nieruchomości.
Dbamy również o bezpieczeństwo ekspata, negocjując korzystne, a przede wszystkim uczciwe warunki w umowie najmu, tłumacząc je dokładnie zainteresowanym i dopełniając wszelkich formalności, tak aby cały okres najmu upłynął bez niespodzianek. Dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb i posiadamy odpowiednie zasoby i narzędzia, aby pomóc w zorganizowaniu całego procesu, jakim jest relokacja w sposób efektywny i profesjonalny.
Jeżeli poszukują Państwo specjalistów, w których ręce zostanie powierzone wsparcie relokowanych cudzoziemców, zapraszamy do kontaktu.