Relokacja pracowników do Polski
Zatrudnianie Cudzoziemców już od kilku lat staje się normą i nieodłączną częścią procesu rekrutacji. Polska jako kraj, jest atrakcyjnym miejscem do rozwoju biznesu przedsiębiorstw i korporacji międzynarodowych, które chętnie zakładają tu swoje oddziały. Widoczny jest również trend rozwoju już istniejących w Polsce przedsiębiorstw, które poszerzają zakres swoich działań. Zwiększenie liczby inwestycji oraz ciągły rozwój firm sprawia, że konieczne jest zintensyfikowanie procesów rekrutacji oraz zatrudniania pracowników. W związku z koniecznością wykonywania pracy w konkretnych, często bardzo specyficznych branżach rekruterzy poszukują swoich kandydatów nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Relokacja pracownika i zatrudnienie cudzoziemców stało się naturalnym procesem widocznym w każdej większej firmie.
Relokacja – co oznacza i jak ją zacząć?
Kandydaci do pracy decydują się na relokację do Polski ze względu na różne czynniki, między innymi: rozwój zawodowy, możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych projektach, korzystniejsze wynagrodzenie czy podniesienie poziom życia. Oferty składane Cudzoziemcom często zawierają w sobie dodatkowy pakiet benefitów, związanych bezpośrednio z koniecznością przeprowadzki do innego kraju i diametralną zmianą obecnego miejsca zamieszkania. Pracodawcy powinni być świadomi, że kandydaci przy podejmowaniu decyzji o współpracy chcą poczuć się zaopiekowani i wiedzieć, że przyszłe miejsce pracy i zamieszkania jest dla nich optymalne i pozwalające na prowadzenie komfortowego życia. Aby móc zmniejszyć ilość stresu związanego z relokacją i szokiem kulturowym, który bez wątpienia pojawia się w przypadku zmiany pracodawcy, a także kraju, czy nawet kontynentu, wskazane jest, aby Pracodawca miał przygotowaną ofertę wsparcia relokacji przyszłego pracownika. Jako Mobirel świadczymy szeroki zakres usług dotyczący administracji zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i możemy w pełni wesprzeć w stworzeniu własnej koncepcji wsparcia relokacji pracowników danej firmy. Warto zaznaczyć, że cały proces musi być rozpoczęty od uzyskania Zezwolenia na pracę lub innego dokumentu legalizującego zatrudnienie. Legalizacja pracy należy do obowiązków Pracodawcy i powinna być poprawnie dopasowana do konkretnego, indywidualnego przypadku. Aby móc podjąć odpowiednie akcje, już na początkowym etapie rekrutacji każdy Cudzoziemiec powinien być pod tym kątem weryfikowany.
Wsparcie relokacji pracownik – co jeszcze może zrobić Pracodawca?
Zagwarantowanie legalności nawiązania stosunku pracy nie jest jedynym działaniem, które jest pożądane przy zatrudnianiu Cudzoziemców. Przy zmianie pracy i przeprowadzce do innego kraju konieczne jest również wybranie nowego miejsca zamieszkania. Kwestia ta jest niezwykle kluczowa dla każdej osoby, ponieważ bezpośrednio wpływa na komfort codziennego życia. Nie znając jednak miasta relokacji, praktyk na rynku nieruchomości, czy obowiązujących cen bardzo trudno jest dokonać właściwego wyboru. Wsparcie w wynajmie i poszukiwaniu mieszkania jest jedną z dodatkowych usług, które cieszą się dużą popularnością wśród osób planujących relokacje. Pracodawca wspierający kandydata w tej kwestii podkreśla swoją troskę i chęć uniknięcia przez cudzoziemca problemów już na samym początku relokacji.
Wsparcie pracowników, którzy dopiero przyjechali do Polski może również polegać na pomocy w otwarciu konta bankowego, nadaniu numeru PESEL czy zapisaniu dziecka do szkoły czy przedszkola. Wszystkie te działania są jednymi z pierwszych podejmowanych zaraz po przyjeździe do nowego miejsca zamieszkania, a przy nieznajomości języka oraz sposobów działania polskiej administracji mogą urosnąć do rangi naprawdę dużego problemu. W przypadku relokacji ważne jest zatem przemyślenie kwestii związanych z możliwością samodzielnego podejmowania działań niezbędnych do normalnego funkcjonowania. Pracodawca musi być również świadomy, że Pracownik będzie potrzebował wsparcia nie tylko dla siebie, ale również dla wszystkich członków rodziny, którzy się z nim relokują.
Pakiet wsparcia aklimatyzacyjnego – luksus czy norma?
Jak wynika z naszego doświadczenia, kandydaci do pracy coraz częściej przy rozpatrywaniu oferty pracy z innego kraju zwracają uwagę na pakiet dodatkowych benefitów. Kluczowe wydaje się być zatem zapewnienie przez Pracodawcę wsparcia w relokacji, z którego Cudzoziemiec może skorzystać po przyjeździe do Polski. W przypadku poszukiwania wyspecjalizowanych ekspertów w konkretnych dziedzinach przedłużanie się procesu rekrutacji bądź utrata kandydatów ze względu na trudności relokacyjne każdorazowo oznaczają dla Pracodawcy dodatkowe koszty i brak możliwości utrzymania płynności zatrudnienia. Ryzyko związane z odrzuceniem chęci współpracy właśnie z tego powodu może być łatwo zniwelowane przez przyznanie pakietu dodatkowych benefitów relokacyjnych. Co więcej, pomoc w aklimatyzacji oraz asystowanie w podejmowaniu pierwszych działań w zupełnie obcym kraju wydaje się być naturalnym przejawem troski o przyszłego pracownika. Wsparcie udzielone Cudzoziemcowi pozwoli na szybkie i bezproblemowe załatwienie spraw pierwszej potrzeby, a także umożliwi skupienie się na onboardingu w nowym miejscu pracy.