PRZECZYTAJ ARTYKUŁ:

Relokowaliśmy ponad 1000 specjalistów IT do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour...


PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY 
× PRZECZYTAJ ARTYKUŁ:

Relokowaliśmy ponad 1000 specjalistów IT do Polski w ramach programu Poland.Business Harbour...


PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY 
PRZECZYTAJ
ARTYKUŁ:

PROGRAM POLAND
BUSINESS HARBOUR
Q
&
A

Zatrudnianie cudzoziemców w branży IT

Na przestrzeni ostatniej dekady branża IT rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie. Choć polskie uczelnie kształcą coraz więcej cenionych specjalistów tej profesji, szacuje się, iż niedobór w sektorze IT sięga kilkudziesięciu tysięcy pracowników.

Rozwiązaniem dla firm specjalizujących się w dziedzinach technologii informacyjnej jest otwieranie wakatów dla cudzoziemców. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się świetnie wykwalifikowani obywatele Ukrainy, jednak przybywa także obcokrajowców z Indii, Brazylii, Argentyny, a nawet USA.

Działy HR stają więc przed nowym wyzwaniem, jakim jest uzyskiwanie zezwoleń na pracę, oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy, informacji starosty, które dotychczas nie leżały w zakresie ich obowiązków. Aby ułatwić pracę osobom, które zetknęły się z tym wyzwaniem po raz pierwszy przedstawiamy kilka porad, które pozwolą na szybsze i sprawniejsze zatrudnienie cudzoziemca.

  1. Wnioskując o zezwolenie na pracę dla zawodu ściśle związanego z branżą IT m.in..: programista, analityk systemów, administrator baz danych czy też projektant stron internetowych jesteśmy zwolnieni z konieczności przedstawiania „Informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy”. Wszystkie zawody zwolnione z obowiązku przeprowadzania Testu Rynku Pracy znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2018r (poz. 1264)
  2. Zawsze warto sprawdzić czy kraj, z którego pochodzi Państwa kandydat posiada z Polską umowę o tzw. ruchu bezwizowym. Jeśli tak, cudzoziemiec może podjąć legalnie pracę w Państwa firmie bez konieczności uzyskiwania przez niego wizy pracowniczej typu D06, wydawanej na podstawie uzyskanego zezwolenia. Przyspieszy to zatrudnienie kandydata o ok. 2 tygodnie. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji przed upływem 3 miesięcy będzie musiał on zawnioskować o zezwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu).
  3. Jeśli kandydat posiada ukończone studia wyższe w kierunku ściśle związanym z branżą IT bądź może udokumentować 5-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku, po przyjeździe do Polski będzie on mógł zawnioskować o tzw. Niebieską Kartę UE, która da mu dodatkowe uprawnienia. Warto zaoferować kandydatowi pomoc w jej uzyskaniu i wykorzystać to na korzyść firmy podczas negocjacji. Więcej o Niebieskiej Karcie UE dowiecie się Państwo TUTAJ.


×
W przypadku zainteresowania naszą ofertą zadzwoń: +48 790 680 062

    a my zadzwonimy do Ciebie